Dan sjećanja na žrtve Vukovara-Srednja škola Neum-17.11.2023.

Dana 17.studenog u našoj školi je obilježeno sjećanje na žrtve Vukovara i Škabrnje.

Povodom ovoga dana učenici su ispred škole zapalili svijeće kako bi odali počast svim žrtvama.

Također su imali priliku napisati prikladan tekst u knjigu sjećanja te tako ostaviti svoje tragove u ovoj školi.

Bitka za Vukovar, također i Obrana Vukovara i Opsada Vukovara, bila je najveća i najkrvavija bitka u Domovinskom ratu.Do kraja 1991. godine, po službenim podaci izdanim u Hrvatskoj 3210 Hrvata je ubijeno, a 17 393 ih je ozlijeđeno tijekom sukoba. Većina ozljeda je posljedica opsade Vukovara. Točan broj vukovarskih žrtava je još uvijek nepoznat. Prema hrvatskim izvorima, objavljenim od Ministarstva vanjskih poslova i europskih integracija 2006. godine, Hrvatska je izgubila 879 vojnika, dok je 770 ranjeno u samom gradu Vukovaru.

 

“…Kome ostaviti grad? Tko će mi ga čuvati dok mene ne bude, dok se budem tražio po smetlištima ljudskih duša, dok budem onako sam bez sebe glavinjao, ranjiv i umoran, u vrućici, dok moje oči budu rasle pred osobnim porazom? Tko će čuvati moj grad, moje prijatelje, tko će Vukovar iznijeti iz mraka? Nema leđa jačih od mojih i vaših, i zato, ako vam nije teško, ako je u vama ostalo još mladenačkog šaputanja, pridružite se. Netko je dirao moje parkove, klupe na kojima su još urezana vaša imena, sjenu u kojoj ste istodobno i dali, i primili prvi poljubac – netko je jednostavno sve ukrao jer, kako objasniti da ni Sjene nema?”, stoji u “Priči o gradu”.

Siniša Glavašević