Obilježavanje Svjetskog dana borbe protiv AIDS-a 1.12.2016.

Obilježavanje Svjetskog dana borbe protiv AIDS-a 1.12.2016.

U petak, 2. prosinca 2016. godine doktorica Ivona Alilović održala nam je predavanje povodom obilježavanja svjetskog dana borbe protiv AIDS-a.

Doktorica nas je upoznala sa bolesti, načinima liječenja, te kako je i izbjeći. Za ovu prigodu, učenici sekcije Crvenog križa su napravili crvene trakice koje simboliziraju podršku oboljelima od AIDS-a. Želimo se zahvaliti osoblju škole, a posebno Crvenom križu i profesorici Brank, koji su nam ovo omogućili.

Na samom kraju, imali smo par pitanja za doktoricu:

1.Zasto ste odlučili postati doktorica?

Zavrsetkom osnovne skole nastavila sam gimnaziju u Metkovicu sa uspjehom i tijekom skolovanja sam shvatila da je mnogo ljudi u svijetu kojima treba pomoci i oduvijek me to privlacilo tako da je moj glavni cilj zavrsetka medicinskog fakulteta bilo pomaganje ljudima.

2.Mozete li nam ukratko reci kako se prenosi AIDS i sto uciniti da bi se mladi ljudi “zastitili” od dobivanja bolesti?

Pa AIDS se uglavnom prenosi preko spolnog odnosa,zatim koristenjem iste sprice kod narkomana,te tu mogu spomenuti da se u nekim bolnicama besplatno nudile sprice samo kako nebi koristili iste.

3.Osim AIDS koje su najcesce spolno-prenosive bolesti medju mladjom populacijom? Medju mladjom populacijom su česte takodjer bakterijske upale kao sto su klamidija uraplazma i slicne,zatim jedan najcesci virus kojim se prenosi jest hpv virus koji zapravo kod muskaraca uzrokuje posebne tegobe,a kod zena ako se ne dijagnosticira na pravo vrijeme moze uzrokovati karcinom vrata maternice i moze biti poguban za zenu

4.HIV/AIDS je jos nazalost poprilican tabu u BiH,zanima nas znate li upriliku statistiku oboljelih u BiH?

Pa dosada je 280 poznatih slucajeva AIDSa od kojih je 125 zarazeno virusom te je 64 osoba umrlo. Statistika oboljelih se stalno mijenja i ne moze pouzdano utvrditi jer je potrebno mnogo vremena za razvijanje virusa te simptoma. Nasa drzava nije toliko sposobna za lijecenje AIDSa jer je to jos uvijek tabu ali prema nacinima zastite koje smo naveli u prezentaciji mozemo pomoci smanjenju stope oboljenja

Po .završetku predavanja učenici naše škole su se zahvalili doktorici na održanoj prezentaciji i izdvojenom vremenu.

Tekst: učenica Petra Babić (3E) i Graciela Marić (3E) , Kristina tomašević (3 E)